דלקת ריאות פטרייתית 06.01.2022

דלקת ריאות פטרייתית בחולי מחלות ראומטיות אוטואימוניות

טיפול עם מדכאי חיסון ורקע של מחלות ריאה כרוניות הגבירו את הסיכון ללקות ב-Pneumocystis jirovecii

דלקת ריאות פטרייתית. הדמיה

מטרת מחקר שפורסם בכתב-העת Rheumatology (Oxford) היתה לחקור את המאפיינים הקליניים של חולי מחלות ראומטיות אוטואימוניות (AIRD) עם דלקת ריאות מ-Pneumocystis jirovecii (PJP), כולל זיהוי גורמי סיכון אפשריים וגורמים פרוגנוסטיים.

החוקרים אספו נתונים על חולי AIRD אשר סבלו מתסמינים נשימתיים, ועברו בדיקה לגילוי Pneumocystis jirovecii. נתוני החולים נאספו ממאגר המידע המחלקתי של החוקרים בין התאריכים נובמבר 2018 ועד לאוקטובר 2020. לצורך המחקר ביצעו החוקרים אנליזה חד-משתנית ורב-משתנית.

בסך הכל נכללו במחקר 173 מטופלים, אשר חולקו לשתי קבוצות לפי קריטריוני האבחנה במחלה: קבוצת חולי PJP, וקבוצה שנייה ללא PJP. קבוצת חולי ה-PJP, כפי שאומת באופן מעבדתי, כללה 46 מטופלים.

גלוקוקורטיקאידים העלו את הסיכון ללקות ב-PJP באופן תלוי מנה. בנוסף, משך טיפול קצר יותר עם מדכאי חיסון, טיפול משולב עם CsA ותחלואה נוספת במחלת ריאות כרונית גם כן נקשרו בחוזקה עם סיכון גבוה יותר לחלות ב-PJP.

שילוב של IgM ו-IgA עשוי לזהות היטב בין חולי AIRD עם PJP לבין חולי AIRD אחרים עם תסמינים נשימתיים, עם ערך חתך אופטימלי של 0.96- גרם/ליטר. שבעה מתוך 46 חולי AIRD עם PJP נפטרו (15.2%). בקרב החולים שנפטרו, נמצאה שכיחות גבוהה יותר של דיספנאה, רמות גבוהות של סרום LDH, ARDS והימצאות ground glass opacity מפושטת בבדיקות הדמיה.

החוקרים מסכמים כי בקרב חולי AIRD המטופלים במינונים גבוהים של גלוקוקורטיקאידים, התחלה רצנטית של טיפול עם מדכאי חיסון, טיפול משולב עם CsA והיסטוריה של מחלות ריאה כרוניות נקשרו לסיכוי גבוה יותר ללקות ב-PJP. חולי PJP עם דיספנאה, רמות גבוהות של סרום LDH, ARDS בדרגה מתונה עד חמורה והימצאות ground glass opacity מפושטת בבדיקות הדמיה סבלו מפרוגנוזה גרועה יותר.

מקור:

Zhao, Z., Huang, Y., Ming, B., Zhong, J., & Dong, L. (2021). Characterization and associated risk factors of Pneumocystis Jirovecii Pneumonia in patients with AIRD: A retrospective study. Rheumatology (Oxford, England). https://doi.org/10.1093/RHEUMATOLOGY/KEAB941

נושאים קשורים:  מחקרים,  מחלות ראומטיות אוטואימוניות,  גלוקוקורטיקאידים,  דלקת ריאות,  ARDS,  פרוגנוזה,  Pneumocystis jirovecii
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו