כאבי סרטן 29.09.2020

על החסרונות שבהנחיות ארגון הבריאות העולמי לטיפול בכאבי סרטן

וכיצד טיפול מקומי מבוסס קטמין בכאבי סרטן יכול להיות יעיל יותר מאשר אופיואידים סטנדרטיים, תרופות משלימות מקומיות וחסמי עצבים וללא תופעות לוואי חמורות

כאבים שמקורם בסרטן ואינם מגיבים לשיטות סטנדרטיות לאיזון הכאב מהווים בעיה משמעותית ברפואה פליאטיבית. אופיואידים הם לעתים קרובות טיפול קו ראשון, אך הם מגבירים את הסיכון לפיתוח סבילות למשככי כאבים ולהיפרזיה.

קטמין מקומי עם תרופות אחרות לשיכוך כאבים הוא טיפול חשוב, אך לעתים קרובות רופאים מתעלמים ממנו, כאשר למעשה במקרים מסוימים הוא יעיל ביותר לכאב קשה לטיפול על רקע סרטן.

במאמר הנוכחי קבוצת רופאים פליאטיביים מדווחת על סדרת מקרים של חולי הוספיס עם כאבי סרטן בלתי מבוקרים שטופלו באופן לא אופטימלי באופיואידים ובחסימות עצבים, אשר התסמינים שלהם הגיבו כאשר טופלו בקטמין מקומי.

החוקרים סוקרים את המאפיינים הפרו-נוספטיביים של אופיואידים וכיצד טיפול רב-מודאלי מקומי בכאבי סרטן יכול להיות יעיל יותר מאופיואידים סטנדרטיים, תרופות משלימות מקומיות אחרות וחסמי עצבים.

מחברי המאמר דנים בחסרונות של הנחיות ארגון הבריאות העולמי (WHO) לטיפול בכאבי סרטן ומציעים אלגוריתם טיפולי אדג'ובנטי. המאמר מספק לרופאים המלצות והנחיות בנוגע לשימוש בתכשירים אדג'ובנטיים מתאימים בהתבסס על סוג הכאב ופעולות קולטן ספציפיות.

זוהי סדרת מקרים רטרוספקטיבית של מטופלים שהגיבו לטיפול רב-מודאלי בכאב מקומי עם הטמעת הממצאים לסולם דירוג הכאב של ארגון הבריאות העולמי. הנבדקים המוצגים במאמר היו חלק מסדרת מקרים של חולי הוספיס בקהילה עם כאבי סרטן שלא הוקלו תחת טיפול בעבר.

המדידה נעשתה על ידי דיווח עצמי על רמות הכאב תוך שימוש בסולם דירוג הכאב המספרי בן 10 הנקודות. כאבי המטופלים נשלטו באמצעות תרופות אדג'ובנטיות מקומיות, כולל קטמין במתן מקומי, עם חזרה לרמת התפקוד טרם הכאב ומניעת עלייה במינון האופיואידים.

החוקרים מדגישים בסיכום המאמר כי מקרים אלה של מטופלים חושפים כיצד טיפול מקומי מבוסס קטמין בכאבי סרטן יכול להיות יעיל יותר מאשר אופיואידים סטנדרטיים, תרופות משלימות מקומיות אחרות וחסמי עצבים וללא תופעות לוואי חמורות ועם הפחתה בצריכת אופיואידים.

מקור: 

Ibañez Del Prado, C., Cruzado, J. A., González Ordi, H., & Capilla Ramírez, P. (2020). Use of hypnosis for the placement of a midline catheter in a patient at the end of life. Palliative & supportive care, 18(1), 113–117.

נושאים קשורים:  כאב,  טיפול פליאטיבי,  התערבות פסיכולוגית,  קטמין,  אופיואידים,  מחקרים
תגובות