נגיף הקורונה 27.07.2020

סדרת מקרים מאיראן: תמותה אימהית כתוצאה ממחלת הקורונה

סדרת מקרים של נשים בהריון עם מחלת COVID-19 במרכזים רפואיים באיראן - תוצאים אימהיים ופרינטליים והסיכון לתמותה

על אף כי יש 2.5 מיליון מקרי הדבקה ו-169,000 מקרי תמותה ברחבי העולם (נכון ל-20 לאפריל, 2020), לא היו עד כה מקרי תמותה אימהית ורק מעט נשים בהריון סבלו מתחלואה נשימתית קשה כתוצאה מ-COVID-19. עם זאת, לאור הנטל הכבד של התחלואה הנשימתית הקשה ואף הקטלנית שדווחה בנשים בהריון בעת התפרצויות אחרות שלווירוסים ממשפחת הקורונה (SARS-CoV ב-2003 ו-MERS-CoV ב-2012), כמו גם מספר מגיפות שפעת בעשור האחרון, היעדר התחלואה והתמותה המדווחות כתוצאה מ-COVID-19 הוא בהחלט לא צפוי.

מטרת החוקרים היתה לתאר את התוצאים האימהיים והפרינטליים, בנוסף לתמותה, בסדרת מקרים של נשים בהריון עם מחלת COVID-19.

החוקרים מתארים סדרת מקרים במספר מרכזים רפואיים באיראן, הכוללת תשע נשים שאובחנו עם מחלת COVID-19 חמורה בטרימסטר השני או השלישי להריון. כל הנשים אובחנו עם SARS-CoV-2 על סמך בדיקת r-PCR-NAT (reverse transcription polymerase chain reaction nucleic acid testing).

החוקרים השוו את התוצאים של הנשים הללו לבני המשפחה/ משק בית שלהן שהיו במגע עם החולה בעת או לאחר תחילת התסמינים. הם דיווחו על הנתונים או בזמן המוות או לאחר 14 יום לכל הפחות מיום האשפוז עם מחלת COVID-19.

החוקרים מצאו כי בעת הדיווח, מתוך תשע הנשים בהריון עם מחלת COVID-19, שבע נפטרו, אחת היתה במצב קריטי ותלויה בהנשמה והנותרת הבריאה לאחר אשפוז ממושך.

בנוסף, החוקרים אספו מידע מדיווחים עצמיים של בני משפחה/ בית בכל תשעת המקרים ובכל אחד מהם מצאו כי התוצאים האימהיים היו גרועים יותר בהשוואה לבני משפחה/ בית אחרים, שהם בסיכון גבוה/ נמוך (סך הכל 33 נבדקים שעברו השוואה).

החוקרים דיווחו בעבודה הנ"ל על מקרי תמותה אימהית בעקבות מחלת COVID-19. הם סבורים כי עד שיהיו נתונים תצפיתיים שייאספו בקפידה, חשוב להיות מודעים לפוטנציאל התמותה האימהית בקרב נשים בהריון שאובחנו כחולות ב-COVID-19, בטרימסטר השני או השלישי להריון.

מקור: 

Hantoushzadeh, S. et al. AJOG 2020; 223; 109. https://doi.org/10.1016/j.ajog.2020.04.030

נושאים קשורים:  מחלת קורונה,  תמותה אימהית,  טרימסטר שני,  טרימסטר שלישי,  הריון,  מחקרים,  קורונה,  איראן
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות