הפרעות נפשיות אימהיות 04.02.2019

אמצעי הסקירה המוקדמת לזיהוי הפרעות נפשיות אימהיות

הכרה בהפרעות בריאות הנפש של האם: הסתכלות מעבר לדיכאון שלאחר הלידה

אשה בהריון (צילום: אילוסטרציה)
שינה בהריון (צילום: אילוסטרציה)

הפרעות נפשיות אימהיות, כולל חרדה ודיכאון, הן מסיבוכי המיילדות הנפוצים ביותר המופיעים הן בהריון והן אחרי הלידה. הפרעות בריאות הנפש בקרב אימהות קשורות לתוצאים שליליים של היילוד והאם. ביצוע סקירה (screening) לאיתור הפרעות בריאות הנפש של נשים בהריון ואחרי לידה היא המפתח לגילוי מוקדם זיהוי וטיפול בחרדה ודיכאון באוכלוסיה זו.

זוג גינקולוגיות מאוניברסיטת סטנפורד הוציאו מאמר החודש המתאר את אמצעי הסקירה המוקדמת הקריטיים לזיהוי הפרעות אלו.

החוקרות מדגישות במאמרן כי למרות שביצוע של סקירות אוניברסליות של הפרעות נפשיות מומלץ כעת על ידי ארגונים מקצועיים רבים, שיעורי הביצוע הם נמוכים ולעתים קרובות הסקירה לא מבוצעת באמצעות כלי מדידה והערכה מתוקפים.

למרות שהערכה קלינית הינה חשובה, אין זה מספיק כדי לזהות הפרעות בבריאות הנפש האימהית. כמו תסמינים עשויים להשתנות במהלך ההריון, סקירה של חרדה ודיכאון צריכה להיעשות על נקודות זמן מרובות בהריון, כולל לאחר הלידה. בנוסף, חשוב להשלים היסטוריה של בריאות הנפש על מנת לזהות נשים אשר נמצאות בסיכון, או חוו בעבר חרדה ודיכאון. כל תוכניות הסקירה חייבות להיות מלוות בפרוטוקול על מנת להבטיח מעקב וטיפול מתאימים.

לזיהוי וטיפול בהפרעות בריאות הנפש של האם יש השלכות חשובות על בריאות האם והיילוד. על רופאים מיילדותיים לסקור את כל הנשים באמצעות מכשיר בדיקה מאומת, ולוודא שיש להם מערכות שיבטיחו אבחון וטיפול בזמן.

מקור:

Amanda Yeaton-Massey; Tiffany Herrero  Recognizing maternal mental health disorders: beyond postpartum depression. Current Opinion in Obstetrics and Gynecology. Publish Ahead of Print():, JAN 2019 DOI: 10.1097/GCO.0000000000000524

נושאים קשורים:  מחקרים,  בריאות הנפש,  דיכאון לאחר לידה,  תוצאים פרינטלים,  בריאות העובר והאם
תגובות