אופיואידים בהריון 07.05.2018

סקר ספרות מקיף לא ממליץ על גמילה מאופיואידים במהלך הריון

על פי מחקרים שנערכו עד היום שיעורי ההצלחה של גמילה מאופיואידים בהריון נמוכים, אחוז ההישנות גבוה וההשלכות על האם והתינוק לא ברורות

שיעור ההתמכרות לאופיואידים עלה דרסטית בארה״ב בעשורים האחרונים ונמצא בעלייה גם בישראל. איגוד הגינקולוגים האמריקאי ממליץ על שימוש באגוניסטים לאופיואידים כגון מתדון לטיפול בנשים בהריון עם התמכרות לאופיואידים, ולא על גמילה, בהתבסס על מחקרים ישנים ותיאורי מקרה נקודתיים.

עם העלייה המשמעותית במספר המקרים, עולה שוב שאלת הבטיחות והיעילות של גמילה מאופיואידים במהלך הריון. מחקר זה מציג סקר ספרות על הידוע בנושא.

החוקרים ערכו סקר ספרות מקיף וכללו את כל המחקרים בנושא גמילה מאופיואידים בנשים הרות שפורסמו באנגלית בין השנים 1966 ל-2016. עקב שונות גבוהה בשיטת הגמילה ובמדידת התוצאות לא ניתן היה לערוך מטה-אנליזה.

נתונים סטטיסטיים: 15 מחקרים שכללו 1,997 נשים עמדו בקריטריונים של סקר הספרות. השלמת גמילה נעה במחקרים בין 9% ל-100%. אחוז ההישנות נע ברוב המחקרים בין 30 ל-60%. שיעור תמותת היילודים היה דומה בין הנשים שעברו גמילה (14 מקרים, 1.2%) ואלו שלא עברו גמילה (20 מקרים, 2%).

סיכום: על סמך הנתונים שנאספו בסקר הספרות החוקרים לא ממליצים על גמילה מאופיואידים כגישה גורפת לנשים בהריון עקב אחוז גמילה נמוך, אחוז הישנות גבוה וחוסר מידע לגבי ההשלכות לאם ולתינוק. מחקרים התערבותיים אקראיים ומבוקרים נדרשים בנושא.

מקור:

Opioid Detoxification During Pregnancy: A Systematic Review Terplan M, et al.

Obstet Gynecol. 2018 May;131(5):803-814.

 ערכה: ד״ר נועה גולדשר מינרבי

נושאים קשורים:  מחקרים,  הריון,  גמילה מאופיואידים,  תסמונת גמילה
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות