משקל ביילוד 25.01.2018

מדידת קטונים בדם ביילודים וזיהוי בעיות פיזיולוגיות בתינוק

למדידת רמות קטונים בדם הקפילרי יכול להיות שימוש קליני כאינדיקטור להתייבשות, איבוד אנרגיה ויציאה משיווי משקל חומצה-בסיס בתינוקות יונקים לאחר הלידה

חוקרים מיפן עקבו אחר רמות בטא-הידרוקסיבוטיראט, שהינו גוף הקטון העיקרי בדם, ביילודים ומצאו קשר בין רמות הקטון לבין אחוזי הירידה במשקל של התינוק ורמות הנתרן בדמו, וכן השפעה אפשרית של גופי קטון על מאזן-חומצה בסיס בגוף התינוק.

במחקר שנערך ביפן ביקשו החוקרים לבדוק האם רמות הקטונים בדם קפילרי יכולות לשמש כאינדיקטור לצריכה בלתי-מספקת של חלב-אם בתקופה שלאחר הלידה.

במסגרת המחקר, הרמות של בטא-הידרוקסיבוטיראט (beta-hydroxybutyrate), שהינו גוף הקטון העיקרי בדם, נבדקו בדם הקפילרי של 585 יילודים בני 48-95 שעות שנולדו בזמן וקיבלו הנקה בלעדית בחלב-אם.

במהלך המחקר נבדקו קשרים בין אחוזי ירידה במשקל, רמת הנתרן בדם, רמת הגלוקוז בדם, pH, לחץ חלקי של פחמן דו-חמצני, רמות חסר בסיס (base-deficit) ורמות בטא-הידרוקסיבוטיראט. בנוסף נקבע הדיוק האבחנתי של בטא-הידרוקסיבוטיראט לשם חיזוי ירידה רבה מדי במשקל (איבוד משקל של 10% או יותר ממשקל הלידה) והתייבשות היפרנתרמית (רמת נתרן בדם של 150 מיליאקוויוולנטים או יותר).

מתוצאות המחקר עולה כי ישנה קורלציה חיובית בין רמות בטא-הידרוקסיבוטיראט לבין אחוזי הירידה במשקל ורמות הנתרן בדם, וקורלציה שלילית בין רמות בטא-הידרוקסיבוטיראט לבין רמות הגלוקוז בדם. הדיוק האבחנתי של בטא-הידרוקסיבוטיראט היה 0.846 (רף אופטימלי, 1.55 מילימול/ליטר; רגישות, 80.9%; ספציפיות, 74.0%) עבור חיזוי ירידה רבה מדי במשקל ו-0.868 (רף אופטימלי, 1.85 מילימול/ליטר; רגישות, 94.3%; ספציפיות, 69.9%) עבור חיזוי של התייבשות היפרנתרמית בהתאם לשטח שמתחת לעקומה  האופיינית למסווג (Receiver operating characteristic curve).

בנוסף, ניתוח רגרסיה לוגיסטית מרובת-משתנים הראה כי רמות בטא-הידרוקסיבוטיראט ואחוזי הירידה במשקל היו הגורמים המנבאים הבלתי-תלויים היחידים להתייבשות היפרנתרמית. עליות ברמות בטא-הידרוקסיבוטיראט נמצאו קשורות גם להחמרה באצידוזיס מטבולי ובהיפוקפניה.

מסקנות החוקרים מהמחקר הינן שרמות גבוהות של בטא-הידרוקסיבוטיראט קשורות לצריכה לא-מספקת של חלב אם בתקופה שלאחר הלידה. למדידת רמות קטונים בדם הקפילרי יכול להיות שימוש קליני כאינדיקטור להתייבשות, איבוד אנרגיה ויציאה משיווי משקל חומצה-בסיס בתינוקות יונקים לאחר הלידה.

מקור:

Futatani T, Shimao A, Ina S, et al. Capillary Blood Ketone Levels as an Indicator of Inadequate Breast Milk Intake in the Early Neonatal Period. J Pediatr. 2017;191:76-81.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29173326

נושאים קשורים:  קטונים,  בטא-הידרוקסיבוטיראט,  התייבשות בילודים,  ירידה במשקל בילודים,  מחקרים
תגובות
 
20.02.2018, 12:26

ריח אצטון בפה מדד פשוט ומשקף מצב קליני