מחקר חדש שהוצג בכנס השנתי של החברה הישראלית לרפואת אם ועובר ביום חמישי האחרון מצא כי עישון בהריון מעלה את הסיכון לתחלואה נוירולוגית ארוכת טווח של הילודים, כגון: הפרעות תנועה, הפרעות קשב וריכוז והפרעות אכילה.

המחקר, שנערך במרכז הרפואי אוניברסיטאי סורוקה בשיתוף עם אוניברסיטת בן גוריון, מצא כי עישון בהריון מעלה את הסיכון לתחלואה נוירולוגית בילדות ב-70% לעומת ילדים שנולדו לאמהות שלא עישנו במהלך ההריון.

החוקרים עקבו אחרי כרבע מיליון ילדים עד גיל 18 שנולדו בסורוקה בין השנים 1991-2014 ובדקו האם אושפזו בשל תחלואה נוירולוגית במהלך התקופה של המחקר. ילדים שנולדו לאמהות מעשנות היו בסיכון של פי 1.7 גבוה יותר לפתח הפרעות נוירולוגיות שונות לעומת ילדים לאמהות שלא עישנו בהריון.

נמצא כי כ-5.3% מהילדים שנחשפו לעישון בהריון אושפזו במהלך תקופת המעקב בשל הפרעות הקשורות במערכת העצבים, לעומת כ-3.1% מהילדים לאמהות לא מעשנות.

גם לאחר נטרול משתנים כגון גיל האם, מחלות אימהיות – סוכרת או מחלת יתר לחץ דם הריונית, לידה מוקדמת או משקל לידה - שעלולים להיות גורמי סיכון, עדיין נמצא כי חשיפת העובר לעישון אימהי מהווה גורם סיכון עצמאי לתחלואה נוירולוגית.

פרופ' אייל שיינר, מנהל מחלקת נשים ויולדות ב' במרכז הרפואי סורוקה, מסביר: "עישון בזמן הריון פוגע באספקת החמצן לעובר ומהווה גורם סיכון לסיבוכים מיילדותיים שונים כגון הפלות, בעיות בשליה, לידה מוקדמת ומשקל לידה נמוך מהרצוי. הסכנות שבעישון נמשכות גם לאחר הלידה כאשר הסיכון למוות בעריסה גבוה בערך פי 3 אצל ילדים לאמא מעשנת לעומת אמא שאינה מעשנת. המחקר הנוכחי מראה שהסכנות לילוד ממשיכות גם לאורך החיים עם סיבוכים נוירולוגיים שכללו בעיות קשב, בעיות התפתחותיות, ובעיות אכילה".

ד״ר גיל גוטווירץ, רופא בחטיבה למיילדות וגינקולוגיה בסורוקה ומעורכי המחקר, מוסיף: ״קשה להעריך את שכיחות העישון בהריון היות ומדובר בדיווח עצמי של ההרה ולא בבדיקה אובייקטיבית וייתכן שמדובר בהערכת חסר של הנתונים האמיתיים. המחקר לא בדק את הקשר בין כמות החשיפה לעישון (מספר הסיגריות ביום) והתחלואה הנוירולוגית אך ברור כי כל חשיפה, גם אם מדובר רק בסיגריה אחת ליום, מסכנת את העובר. על כן ההמלצה להפסקת עישון צריכה להיאמר ביתר שאת לנשים הרות״.

צוות המחקר כלל את ד"ר גיל גוטווירץ ופרופ' אייל שיינר מהחטיבה למיילדות וגינקולוגיה במרכז הרפואי סורוקה, ד"ר דניאלה לנדאו רופאה בחטיבה לרפואת ילדים בסורוקה וד"ר תמר וינשטוק מהמחלקה לבריאות הציבור באוניברסיטת בן גוריון.

 

נושאים קשורים:  עישון בהריון,  מחקרים,  תחלואה