הריון 24.09.2017

"סורוקה" בשיתוף עם אונ' בו גוריון: מעקב הריוני חשוב ומפחית סיבוכי הריון

היעדר מעקב הריוני קשור בשיעור גבוה של סיבוכים אפשריים בלידה וכן לאורך החיים, כך עולה ממחקר שפורסם לאחרונה ב-International Journal of Gynecology and Obstetrics

בחירת הרופא שיבצע את הבדיקות (אילוסטרציה)
בדיקת אולטרה-סאונד במהלך ההריון (צילום: אילוסטרציה)

מחקר חדש שנערך במרכז הרפואי סורוקה מראה שהיעדר מעקב הריוני קשור באופן מהותי ביותר סיבוכים בלידה, הכוללים עלייה מובהקת בתינוקות עם משקל לידה נמוך ואף תמותת ילודים סב-לידתית. כמו כן, ייתכן קשר לטיפול לא אופטימלי בילדים בהמשך החיים.

צוות החוקרים מבית החולים סורוקה ואוניברסיטת בןגוריון בנגב חקר את שכיחות התופעה של היעדר מעקב הריוני בין השנים 1991 ועד 2014,  תוצאות מיידיות אך גם סיבוכים ארוכי טווח לילדים הללו. המחקר פורסם החודש במגזין בינלאומי לרפואת אם-עובר, International Journal of Gynecology and Obstetrics.

צוות המחקר השווה מאפיינים וסיבוכי הריון בין כ-20,000 יולדות בדואיות ללא מעקב הריוני, מול 127,396 יולדות בדואיות עם מעקב הריוני.  יולדות ללא מעקב הריוני חוו סיבוכי הריון באופן מובהק ומשמעותי גבוה יותר מקבוצת ההשוואה. הסיבוכים העיקריים היו עלייה בשיעור הלידות המוקדמות מתחת לשבוע 37 ומתחת לשבוע 34, וכן עלייה במשקלי לידה נמוכים. הנתון המדאיג ביותר היה עלייה מובהקת בשיעור התמותה הסב-לידתית (1.4% בקרב היולדות חסרות המעקב לעומת 0.9% בקרב קבוצת ההשוואה).

נתון מדאיג היה שיעור אשפוזים ארוכי הטווח של הילדים לנשים חסרות המעקב, שהיה נמוך באופן מובהק לעומת קבוצת הנשים עם מעקב הריוני. הדבר מצביע על כך שהיעדר מעקב מוביל גם לטיפול רפואי שייתכן ואיננו מיטבי לילדים בהמשך החיים. סיבות אפשריות שהועלו במחקר היו חוסר אמונה בשירותי הבריאות, נגישות ירודה לשירותי בריאות, חוסר עירנות לבעיות בריאותיות וחוסר היענות.

לדברי פרופ' אייל שיינר, מנהל מחלקת נשים ויולדות ב' בסורוקה: "נשים ללא מעקב טרום לידתי נמצאות בסיכון לסיבוכי לידה והריון. הסיבה לכך בחלקה קשורה ליכולת אבחון של סיבוכים אימהיים ועובריים במהלך בדיקות הריון. כמה מהסיבוכים יכלו להימנע על ידי בדיקות פשוטות כמו בדיקות לחץ דם בהריון ובדיקת סוכר, וחלק על ידי בדיקות אולטרסאונד. אין להקל ראש בחשיבות המעקב ההריוני ויש להדגיש את חשיבותו בקרב נשים הרות. יתרה מכך, היעדר מעקב הריוני  עלול לשמש כתמרור אזהרה לטיפול לא אופטימלי לילדיה בהמשך החיים".

צוות החוקרים מבית החולים סורוקה ואוניברסיטת בןגוריון בנגב כלל את אסיה אסטיס, פרופ' שיינר וד"ר אסנת ולפיש ממחלקת נשים ב', ד"ר דניאלה לנדאו ממחלקת הילודים, וכן ד"ר תמר  וינשטוק, מהממחלקה לבריאות הציבור באוניברסיטת בן גוריון.

נושאים קשורים:  סיבוכים אימהיים ועובריים,  בדיקות הריון,  סורוקה,  מחקרים,  מעקב הריון
תגובות