מחקרים 05.07.2016

הזנת פגים בחלב אם משפיעה על מבנה הלב בחיים הבוגרים

במחקר מבוסס MRI נפחי חדר שמאל וימין ונפחי הפעימה של שני החדרים היו גבוהים ב 10-20% בקרב בוגרים שניזונו מחלב אם בלבד, ולא מתחליפי חלב, בעודם פגים

פגות נקשרה בשורה של מחקרים לשינויים לבביים מבניים ותפקודיים. חוקרים מאוניברסיטת אוקספורד העלו השערה שתזונה בתקופת הינקות המוקדמת משפיעה על התפתחות הלב ותפקודו בחיים הבוגרים וערכו מחקר מבוסס MRI קרדיאלי של אנשים בריאים בעשור השלישי-רביעי לחייהם שנולדו כפגים וניזונו מחלב אם בלבד או מתחליפי חלב בינקותם הרכה. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת PEDIATRICS.

במחקר מבוקר ואקראי שנערך בין השנים 1982-1985 בחמישה מרכזים נאונטליים ברחבי בריטניה נכללו 926 פגים. במסגרת המחקר הפגים הוקצו אקראית להזנה בחלב אם (שנתרם על ידי נשים מניקות, לאו דווקא אמהותיהם של הפגים) או תחליפי חלב מעושרים. במחקר הנוכחי נכללו 102 משתתפים מעוקבת המחקר המקורי, 30 מהם ניזונו בפגותם מחלב אם בלבד, 16 מפורמולה בלבד והשאר משני סוגי החלב. כקבוצת ביקורת גויסו למחקר 102 משתתפים בריאים שנולדו במועד בתום הריונות נטולי סיבוכים. מורפולוגיה ותפקוד לבבותיהם של הנחקרים הוערך בבדיקת MRI.

ניתוח התוצאות מלמד כי אינדקסי הנפח הסוף דיאסטולי של חדר שמאל ושל חדר ימין היו גבוהים באופן מובהק בקרב פגים שניזונו מחלב אם בלבד לעומת פגים שניזונו מתחליפי חלב בלבד (פער של 9.73% בנפח חדר שמאל ו 18.2% בממוצע בנפח חדר ימין, P<0.04 ו P<0.001, בהתאמה). גם נפחי הפעימה של חדר שמאל וימין היו גבוהים יותר (נפח פעימה של חדר שמאל גבוה ב 9.7% בקרב פגים שניזונו מחלב אם, והבדל של 22.1% בנפח הפעימה של חדר ימין, P=0.05 ו P=0.01, בהתאמה).

החוקרים מסכמים כי מדובר במחקר ראשון הקושר בין הזנה בחלב אם במהלך הפגות לשוני מובהק בתפקוד ובמורפולוגיה הקרדיאלית בחיים הבוגרים. המחקר לא עסק בתפקוד הקליני של הנבדקים כך שלא ניתן לקבוע בבירור האם להבדלים בנפחי הלב משקל בריאותי ממשי, כך או כך גם המחקר הנוכחי מחזק את התפיסה המקובלת כי חלב אם הוא המזון הטוב ביותר לעוללים הרכים.

מקור:

Breast Milk Consumption in Preterm Neonates and Cardiac Shape in Adulthood
Adam J. Lewandowski, Pablo Lamata, Jane M. Francis, Stefan K. Piechnik, Vanessa M. Ferreira, Henry Boardman, Stefan Neubauer, Atul Singhal, Paul Leeson, Alan Lucas
Pediatrics Jun 2016, DOI: 10.1542/peds.2016-0050

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  מומים מולדים,  פגות,  הנקה,  חלב אם,  מומי לב,  תחליף חלב אם
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות