מחקרים 22.06.2016

טיפול באונדנסטרון בהריון וסיכון למומים מולדים

בסקירה רטרוספקטיבית שכללה יותר מאלף נשים לא נמצאו ראיות לכך שטיפול בבחילות ההריון באמצעות אונדנסטרון מעלה סיכון למומים מולדים כגון VSD או שפה שסועה

נשים רבות סובלות מבחילות והקאות במהלך ההריון. לרב מדובר בתופעה המגיבה לטיפול תומך ומוגבלת לשליש הראשון של ההריון אך במקרים אחרים ההקאות מתגלות כעמידות לטיפול תרופתי שגרתי ונמשכות לאורך כל ההריון. בשנים האחרונות מתרחב השימוש במעכב קולטני סרוטונין 5-HT3 אונדנסטרון (ZOFRAN/Ondansetron/Novartis) בקרב נשים הרות הסובלות מהיפראמזיס גרבידרום אך בטיחות הטיפול איננה ודאית נכון להיום. חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה ערכו סקירה רטרוספקטיבית בנסיון לאפיין את פרופיל הבטיחות של אונדנסטרון בהריון. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת Reproductive Toxicology.

במחקר נותחו תוצאות קליניות של 1,070 הריונות עם חשיפה לאונדנסטרון תוך השוואה לשתי קבוצות ביקורת - 771 נשים עם היסטוריה של היפראמזיס גרבידרום (HG) אך ללא חשיפה לאונדנסטרון בהריון וקבוצה של 1,555 נשים שלא חוו HG ולא נחשפו לתרופה.

התוצאות מלמדות כי פגם במחיצה החדרית (VSD) דווח אצל שני תינוקות מ 952 בזרוע הנשים שנטלו אונדנסטרון ואצל ארבעה מ 1,286 תינוקות בזרוע הנשים ללא HG או טיפול בזופרן. תינוק אחד נולד עם שפה שסועה לאם שנחפשה לאונדנסטרון (מ 952 הריונות) ושני תינוקות לאמהות שלא חוו HG ולא נחשפו לזופרן (מ 1,286 הריונות). יתרה מכך, נשים שטופלו באונדנסטרון דיווחו על פחות הפלות והפסקות הריון ושיעור גבוה יותר של לידות חי (לא הוצגו תוצאות מספריות).

לסיכום, במחקר הנוכחי לא נמצאו ראיות לכך שאונדנסטרון גורם למומים מולדים, בפרט VSD ושפה שסועה, ונדמה כי פרופיל הבטיחות של התרופה בהריון איננו חורג מהמקובל.

מקור:

Ondansetron in pregnancy and risk of adverse fetal outcomes in the United States
Marlena S. Fejzo Kimber W. MacGibbonb,  Patrick M. Mullinc Reproductive Toxicology Volume 62, July 2016, Pages 87–91

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  היפראמזיס גרבידרום,  הקאות במהלך הריון,  הריון,  מומים מולדים,  אונדנסטרון,  זופרן,  ZOFRAN
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו