מחקרים 23.05.2016

גלולות למניעת הריון המכילות חומצה פולית

בניסוי קליני נמצא שגלולות המכילות EE-דרוספרינון-לבומפולאט הביאו לעליה בריכוז החומצה הפולית בתאים אדומים ובפלזמה, ריכוז הפולאט נותר מוגבר מספר חודשים לאחר סיום הטיפול

(birth control pills (shutterstock

תוספי פולאט בתקופה הקדם הריונית מומלצים בכדי להפחית את הסיכון למומים מולדים בתעלה העצבית. גלולות למניעת הריון עשויות להוות כלי יעיל להעברת תוסף הפולאט בתקופות הקדם הריוניות בנשים בגיל הפוריות. המחקר הנוכחי שם מטרתו לבדוק האם תכשיר המאחד גלולות משולבות למניעת הריון עם לבומפולאט (levomefolate calcium) במינון קבוע מביא לשיפור בר קיימא בסטטוס הפולאט תוך השווואה לטיפול בגלולות ותוספי חומצה פולית כתכשירים נפרדים. תוצאות המחקר פורסמו בכתב העת International Journal of Women’s Health.

במחקר כפול סמיות, אקראי, בזרועות מקבילות נכללו 172 נשים בריאות בנות 18 עד 40. הנשים קיבלו גלולות שהכילו  ethinylestradiol (EE)-drospirenone ולבומפולאט או גלולות זהות עם תוספת נפרדת של חומצה פולית למשך 24 שבועות, (פאזת ההעמסה). בהמשך כל הנשים קיבלו (ethinylestradiol (EE)-drospirenone) בלבד ללא תוספת חומצה פולית למשך 20 שבועות נוספים (פאזת ניקוי הפולאט). המטרה העיקרית של פאזת ההעמסה הייתה לבחון את ריכוז הפולאט בפלזמה וכדוריות הדם האדומות כפונקציה של זמן, בעוד המטרה של פאזת הניקוי הייתה להעריך את פרק הזמן בו ריכוז הפולאט בכדוריות הדם נותר מעל 906 ננומול לליטר לאחר הפסקה של הטיפול בגלולות (ethinylestradiol (EE)-drospirenone) המכילות לבומפולאט.

עקומות ריכוז- זמן ממוצעות של פולאט בפלזמה, בכדוריות הדם האדומות והומוציסטאין הציגו ערכים שקולים בכל זרועות המחקר בשתי הפאזות.
במהלך פאזת ההעמסה רמות החומצה הפולית בפלזמה ובכדוריות הדם האדומות עלו בהדרגה והגיעו למצב יציב steady-state לאחר כ 8 שבועות של טיפול (פלזמה) וכ 24 שבועות (כדוריות הדם האדומות). לאחר הפסקת הטיפול בגלולות המכילות לבומפולאט הרמה של החומצה הפולית ירדה באיטיות. פרק הזמן החציוני לירידת ריכוז החומצה הפולית בכדוריות לרמה נמוכה מ 906nmol/L עמד על 10 שבועות (95% רווח בר סמך 8-12 שבועות) לאחר הפסקת הטיפול. רמות הפולאט בפלזמה ובכדוריות האדומות נותרו בערכים הגבוהים מרמות הבסיס בקרב 41.3% ו 89.3% מהנשים, בהתאמה, בסיום 20 שבועות של פאזת ניקוי הפולאט.

לסיכום, השיפור בסטטוס הפולאט הודות לגלולות ethinylestradiol (EE)-drospirenone המכילות לבומפולאט היה דומה לזה שהושג בטיפול בגלולות וחומצה פולית כתכשירים נפרדים. הרמה של חומצה פולית בפלזמה ובכדוריות הדם האדומות נותרה מוגברת מספר חודשים לאחר הפסקת הטיפול בגלולות (ethinylestradiol (EE)-drospirenone) המכילות לבומפולאט.

מקור:

Int J Womens Health. 2013 Apr 11;5:149-63. doi: 10.2147/IJWH.S37254. Print 2013.
EE-drospirenone-levomefolate calcium versus EE-drospirenone + folic acid: folate status during 24 weeks of treatment and over 20 weeks following treatment cessation.
Diefenbach K1, Trummer D, Ebert F, Lissy M, Koch M, Rohde B, Blode H.

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  אמצעי מניעה,  יאז,  יסמין,  חומצה פולית,  דרוספירנון,  אטיניל אסטרדיול,  פולאט,  מומים מולדים,  תעלה עצבית
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו