מחקרים 15.11.2015

סכיזופרניה - קוים לתמותה

מחקר במדגם רחב ומייצג של חולי סכיזופרניה בארה"ב ממפה את הסיבות העיקריות לתמותה מוקדמת של החולים – מחלות לב וכלי דם, נזקי עישון, התמכרויות ותאונות

תוחלת החיים של חולי סכיזופרניה קצרה משמעותית ביחס לאוכלוסיה הכללית. סיבות התמותה המוקדמת של החולים מגוונות וקשורות לרב לאורח החיים הלא מאוזן, עישון, התמכרויות, מחלות מטבוליות, הענות נמוכה לטיפול תרופתי קבוע ועוד. מחקרים רבים עסקו בנושא אך המדגמים הקטנים לא אפשרו עד כה אפיון ממוקד ובעל תוקף סטטיסטי מוצק של הסיבות העיקריות המובילות למותם בטרם עת של חולי הסכיזופרניה. חוקרים אמריקאים יזמו סקירה במדגם רחב ומייצג של חולי סכיזופרניה בארה"ב על מנת לאמוד את שיעורי התמותה הכוללים של החולים, שיעורי תמותה מסיבות ספציפיות וכן את יחסי התמותה המתוקננים של חולי הסכיזופרניה בהשוואה לאוכלוסיה הכללית. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת JAMA PSYCHIATRY.

עוקבת המחקר נבנתה מחולי סכיזופרניה בני 20 עד 64 אשר נתוניהם האישיים והרפואיים תועדו במסגרת תוכנית ה”מדיקאייד”, ביטוח הבריאות הציבורי של ארה"ב המיועד למעוטי יכולת ואוכלוסיות דלות משאבים, בין השנים 2001 ל 2007.
1,138,853 חולים נכללו בעוקבת המחקר ותורגמו ל 4,807,121 שנות מעקב בסה"כ, במהלכן ארעו 74,003 מקרי מוות ומתוכם 65,533 מקרים נבעו מסיבה מתועדת. בניתוח הסטטיסטי נאמד יחס שיעורי התמותה, מכל סיבה או מסיבות ספציפיות, בעוקבת הסכיזופרניה בהשוואה לאוכלוסיה הכללית תוך התאמה ותקנון לגיל, מין, מוצא ואיזור גיאוגרפי. כמו כן חושבו שיעורי התמותה ל 100,000 שנות מטופל ואובדן השנים הממוצע לכל מקרה תמותה בטרם עת.

הסיכון לתמותה מכל סיבה במהלך שנות המעקב היה גבוה פי 3.5 בקרב חולי הסכיזופרניה בהשוואה לאוכלוסיה הכללית (יחס תמותה מתוקנן 3.7, 95% רווח בר סמך 3.7-3.7). מוות מסיבות קרדיווסקולריות רשם את השיעור הגבוה ביותר בין סיבות התמותה (403.2 ל 100,000 שנות מטופל). מששת סוגי הסרטנים השכיחים שיעור התמותה הגבוה ביותר יוחס לסרטן הריאות (74.8 ל 100,000 שנות מטופל), יחס מתוקנן 2.4. מחלת ריאות כרונית חסימתית (COPD) נקשרה ליחס תמותה גבוה במיוחד (9.9) וכך גם שפעת ודלקת ריאות כסיבות מוות בעלות שכיחות רבה (7.0). שכיחות התמותה כתוצאה מתאונות הייתה כפולה מתמותה עקב התאבדויות (119.7 לעומת 52 ל 100,000 שנות מטופל). גם שכיחות התמותה כתוצאה מהתמכרויות או שימוש מופרז באלכוהול ותרופות הייתה גבוהה באופן מודגש (95.2 מקרים ל 100,000 שנות מטופל).

לסיכום, במדגם רחב ומיצג של חולי סכיזופרניה התמותה העודפת מסיבות קרדיווסקולריות מצביעה על הצורך הקריטי באיזון גורמי הסיכון על אף הקושי המובנה בהענות ודבקות לטיפול של חולי סכיזופרניה. בדומה התמותה הנובעת מנזקי ההתמכרויות, ובמיוחד עישון ושימוש מופרז באלכוהול, מסמנת נקודות התערבות שדרכן ניתן לנסות ולהשפיע על תוחלת החיים של החולים. המחלות הזיהומיות הפשוטות המסתיימות במוות בשכיחות הגבוהה מהמקובל יתכן ומרמזות על טיפול תת אופטימלי. שכיחות התאונות  בקרב חולי סכיזופרניה מלמדת על פיקוח בלתי מספק והעדר תכניות הדרכה ממוקדות. בשורה התחתונה המחקר הנוכחי מאשרר את הידוע עד היום על התמותה המוקדמת בסכיזופרניה ומדגיש פעם נוספת את ההכרח בטיפול כוללני ורב מקצועי בחולים אלה.

מקור:

Olfson M, Gerhard T, Huang C, Crystal S, Stroup T. Premature Mortality Among Adults With Schizophrenia in the United States.JAMA Psychiatry. Published online October 28, 2015. doi:10.1001/jamapsychiatry.2015.1737.

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  סכיזופרניה,  מוות קרדיווסקולרי,  עישון,  אלכוהול,  התמכרות,  תמותה
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות