מחקרים 29.10.2015

אנלוגים של ויטמין D משפרים את התפקוד הכלייתי בחולי סוכרת סוג 2 עם נפרופתיה סוכרתית

סקירה שיטתית העלתה כי אנלוגים של ויטמין D מביאים לשיפור מובהק בתפקוד הכלייתי, ללא עלייה בסיכון לרמות סידן גבוהות בדם, בקרב מטופלים עם נפרופתיה סוכרתית

נפרופתיה מהווה את אחד הסיבוכים הגדולים של סוכרת, ובמקרים רבים מובילה למחלת כליות כרונית.
דלקות ועקה חמצונית, הידועות כקשורות להתפתחות נפרופתיה סוכרתית, מבוקרות על ידי קולטנים הנמצאים בגרעין התא, כגון קולטנים לוויטמין D. הוכח בעבר כי ויטמין D ואנלוגים שלו מסייעים לטיפול בחולים עם מחלת כליות כרונית.

בוצעה סקירה שיטתית במטרה לסכם את הראיות הקיימות לגבי התפקיד של ויטמין D בנפרופתיה סוכרתית. בוצע חיפוש במאגרי מידע אלקטרוניים (MEDLINE, EMBASE וספריית קוכריין) אחר מאמרים בהם נבחן התפקיד של ויטמין D והאנלוגים שלו בתפקוד הכליות בקרב חולי סוכרת סוג 2. נבחרו מחקרים שהעריכו את תפקודי הכליות (יחס אלבומין/קריאטינין בשתן, אלבומינוריה וקצב סינון גלומרולרי [eGFR]). בוצעה הערכה של איכות הראיות והסיכון להטיה (bias), ושל השפעות נוספות על רמות
25OH vitamin D, רמות הסידן וההמוגלובין המסוכרר (HbA1c).

שישה מחקרים נמצאו מתאימים. מחקרים אלו העריכו את התפקיד של כולקלציפרול (Cholecalciferol), קלציטריול (Calcitriol) ופאריקלציטול (Paricalcitol - Zemplar) בנפרופתיה סוכרתית. העיצוב השתנה ממחקר ולמחקר: שלושה מחקרים היו עם הקצאה אקראית, אחד ללא הקצאה אקראית ושניים ללא ביקורת. היו הבדלים בין המחקרים גם מבחינת איכות הראיות והסיכון להטיה.
שני מחקרים עם הקצאה אקראית הראו כי אנלוגים של ויטמין D הביאו לשיפור מובהק בתפקוד הכליות במטופלים עם נפרופתיה סוכרתית. לא דווח באף אחד מהמאמרים על עלייה מובהקת בהיארעות של רמות סידן גבוהות בדם (hypercalcemia).

מתוצאות הסקירה עולה כי אנלוגים של ויטמין D מביאים לשיפור מובהק בתפקוד הכליות בקרב מטופלים עם נפרופתיה סוכרתית. עם זאת, יש צורך במחקרים מבוקרים ממושכים יותר, עם הקצאה אקראית, על מנת להשוות את היעילות של ויטמין D אל מול האנלוגים שלו במטופלים עם נפרופתיה סוכרתית.

מקור:

Mrunalini K Chokhandre, Mahmoud I Mahmoud, Tahir Hakami, Mohammed Jafer, Aadil S Inamdar
Vitamin D & its analogues in type 2 diabetic nephropathy: a systematic review
Journal of Diabetes & Metabolic Disorders 2015, 14:58 (15 July 2015)

http://www.jdmdonline.com/content/14/1/58

נושאים קשורים:  מחקרים,  סוכרת,  נפרופתיה,  מחלת כליות כרונית,  ויטמין D,  סוכרת סוג 2,  יחס אלבומין/קריאטינין,  אלבומינוריה,  EGFR,  כולקלציפרול,  Cholecalciferol,  קלציטריול,  Calcitriol,  פאריקלציטול,  Paricalcitol,  זמפלר.
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות