אודות

החברה הישראלית לרפואת האם והעובר הינה חברת בת של האיגוד הישראלי למיילדות וגינקולוגיה, השייך להסתדרות הרפואית בישראל (הר"י). החברה שמה לה למטרה עיקרית לייצג ולקדם את המיילדות בישראל, שלמעשה כוללת את כל ההיבטים של ההריון, הלידה ומשכב הלידה. ניתן לחלקה לרפואת הלידה ומשכב הלידה ולרפואת מהלך ההריון-רפואת האם והעובר, מה שבעבר נקרא הריון בסיכון גבוה. לרפואת האם והעובר בעבר אף נעשה גם שימוש במונח "פרינטולוגיה" או רפואה סב-לידתית.

רפואת האם והעובר משלבת שתי תת-קבוצות עיקריות: 1. טיפול בסיבוכי הריון, כגון צירים מוקדמים, דימומים בשליש השני והשלישי, הריון מרובה עוברים, יתר לחץ דם הריוני, סוכרת הריונית ועוד. 2. ניהול ההריון בנשים עם מחלת רקע, כגון מחלת כליה, מחלת לב, מחלת כלי דם, קרישיות יתר וכד'. בנוסף, היא משלבת תחומים רבים של התמחות כמו גנטיקה, אולטרסאונד, מחלות זיהומיות, רפואה פנימית, טיפול נמרץ, מומחה לילודים בתנאי פגות וטיפול נמרץ ועוד. בזאת, תפקיד הרופא המטפל, המיילד או המומחה לרפואת האם והעובר לאחד ולשלב את כל התחומים וליצור אחידות, עקביות ורצף טיפולי.

החברה הישראלית לרפואת האם והעובר מקדמת את החינוך והידע הרפואי באמצעות כנסים וימי עיון שהיא עורכת מידי חודש במהלך כל השנה. הם נערכים בדרך כלל ביום ו` הראשון של כל חודש בבית "סוראסקי", בתל השומר. בימי עיון אלה מושם הדגש על השילוב עם התחומים המשיקים לנו, עדכון הידע וחילופי דעות בנושאים השנויים במחלוקת. אחת לשנה (בדרך כלל בחודש נובמבר) מקיימת החברה כינוס שנתי הכולל הרצאות מוזמנות והצגת עבודות מקוריות בתחומים שונים של רפואת האם והעובר. בחודש פברואר לא מתקיימת פגישה חודשית מכיוון שאנשי רפואת האם והעובר בארץ נוטלים חלק פעיל בהרצאות והצגת מחקרים בפגישה השנתית של החברה המקבילה לרפואת האם והעובר שבארצות הברית.
מפעל חשוב אחר של החברה הוא איסוף נתונים על התוצאות המיילדותיות מכל המחלקות בארץ. נתונים שנתיים אלו מאפשרים הערכה של השינויים בטיב ובאיכות הטיפול המיילדותי ומוצגים מידי שנה במסגרת הכינוס השנתי. החברה הייתה שותפה גם בפורומים ציבוריים שונים בהם נידונו בעיות וגישות שונות בתחום ניהול ההריון והלידה.

חלק חשוב של פעילות החברה בשנים האחרונות היה הפקה של הנחיות קליניות, נוהלי טיפול וניירות עמדה. ביניהם יש למנות: השראת לידה והבשלת צוואר הרחם, הטיפול בדימום מוקדם לאחר לידה, ניהול הריונות עם פקיעת קרומים מוקדמת לפני המועד, הטיפול בלידה מוקדמת, לידה לידנית לאחר ניתוח קיסרי קודם, יילוד עובר החשוד כמקרוסומי, יילוד לדני מכשירני, ניהול הריון ולידה בנשים עם סוכרת הריונית או סכרת טרום הריונית, ניטור דופק לב העובר בזמן הלידה, רעלת הריון, האטה בגדילה תוך רחמית, לידת עכוז, הריון מרובה עוברים וכדומה.

ועד החברה מונה 7 חברים הנבחרים בבחירות ארציות אחת לשלש שנים, לפי המפתח הבא: 3 מאזור המרכז, 1 מאזור הדרום, 1 מאזור ירושלים ו- 2 מאזור הצפון. יו"ר הועד נבחר בהצבעה נפרדת.
להלן רשימה של יושבי ראש הועד של החברה מהקמתה:
פרופ` א. סדובסקי ז"ל
פרופ` י. סורוקין
ד"ר פ. שרייר ז"ל
פרופ` ג. אוהל
פרופ` צ. חגי
פרופ` א. סמואלוב
פרופ` א. ויז`ניצר
פרופ` מ. קופרמינץ
פרופ` ד. שרמן
פרופ` י. עזרא
פרופ. י. בר
פרופ' .י. יוגב
פרופ' א. מני
פרופ' י. ינון

חברי הוועד הנוכחי:

יו"ר החברה לרפואת האם והעובר – פרופ' טל בירון - שנטל
מזכיר – ד"ר חן סלע
גזברית – פרופ' רינת גבאי – בן זיו
חברי הועד – [לפי סדר א-ב]:
פרופ' לירן הירש
ד"ר דנה ויטנר
פרופ' גלי פריינטה
ד"ר הדר רוזן